Ciekawostki

52/100 17 luty światowy dzień…

52/100 17 luty światowy dzień kota… obchodzony jest tego dnia głównie w Europie 🙂

Koty towarzyszą nam dniami i nocami, czasami jednak odwiedzają nas także w snach. Ludziom koty towarzyszą od tysięcy lat, a w przeszłości były zarówno obiektem kultu i uwielbienia, jak i stworzeniem kojarzonym z przebiegłością, nieszczęściem oraz zakazaną magią czarownic. Ale jak już śnimy kota, lepiej by był to biały kot, wtedy ten sen oznacza czułą miłość, nadchodzące szczęście lub beztroską radość, satysfakcję intelektualną.

A więc dziś – białe koty, krótko, bo już o nich pisałem:) Odnajdziemy je w wielu w światowych produkcjach jak: „Żyje się tylko dwa razy”, „Stuart Malutki”, „Cats&Dogs”, czy „La Dolce Vita”. W słynnej książce „Dzieci z Bullerbyn” – w Zagrodzie Północnej mieszkał kot Puszek, który wiernie towarzyszył dziewczynkom – bohaterkom opowieści. Białych bohaterów spotkamy także w kreskówkach. Biała Sonja to towarzyszka Łebskiego Harrego z francusko-amerykańskiego serialu animowanego. Ci, którzy oglądają „Dragon Ball” znają z pewnością Kocura Karina – który mieszka na szczycie Świętej Wieży i posiada zdolności telepatyczne, a miłośnicy „Czarodziejek z księżyca” wspomną Artemisa – białego kota, doradcę królowej Serenity. Jednak najsłynniejszym białym kotem jest zdecydowanie „Hello Kitty”. Odnajdziemy ja dziś wszędzie: na ubraniach, gadżetach, produktach żywnościowych, telefonach. W Polsce mamy za to swojego Kota Filemona.

Biel to nie kolor – biel, to brak koloru. W sierści tych kotów nie znajdziemy żadnego barwnika i jest to kwestia genów. Prawdziwy kolor białych kotów jest po prostu ukryty. Odpowiedzialny za to niezwykłe zjawisko jest tajemniczy gen: dominant white, który maskuje działanie innych genów. To za jego sprawką po świecie chodzą białe łapki.

Funkcjonuje mit, który mówi o tym, że biała barwa futra nierozerwalnie wiąże się z głuchotą. Gen odpowiedzialny za biały kolor futra może nieść ze sobą takie powikłania, ale nie musi. Wrodzona głuchota odbiorcza występuje u niektórych kotów domowych o białym umaszczeniu. Jest spowodowana degeneracją ucha wewnętrznego. Głuchota może wystąpić u białych kotów z żółtymi, zielonymi lub niebieskimi tęczówkami, chociaż najczęściej występuje u białych kotów o niebieskich tęczówkach. U białych kotów o oczach koloru mieszanego stwierdzono, że głuchota jest bardziej prawdopodobna w przypadku ucha po niebieskookiej stronie. Białe koty mogą mieć różnokolorowe oczy w kolorze niebieskim, złotym, zielonym lub miedzianym. Nie oznacza to jednak, że wszystkie białe koty są głuche. Ponadto wydaje się, że głuchota u białych kotów występuje częściej u kotów długowłosych niż u krótkowłosych.

Głuchota jest znacznie częstsza u białych kotów niż u tych, które mają inne kolory. Według poradnika ASPCA, 17 do 22 procent białych kotów o oczach w innym kolorze niż niebieski jest głuchych, 40 procent białych kotów z jednym niebieskim okiem jest głuchych, a 65 do 85 procent niebieskookich białych kotów jest głuchych. Badania przeprowadził Cornell University College of Veterinary Medicine.

Wniosek? Nie wszystkie białe koty są terrorystami, natomiast większość głuchych kotów jest biała. 🙂

#100kocichciekawostek #koty #ciekawostki #zwierzaczki