Ciekawostki

56/100 Koty mają reputację…

56/100 Koty mają reputację odludków – niektórzy sugerują, że trzymają się tylko swoich właścicieli ze względu na łatwe posiłki. Mówi się, że koty są aroganckie i chadzają własnymi drogami. Wiele osób denerwuje samodzielność kotów, którą mylnie odczytują jako pychę. Tymczasem są to zwierzęta bardzo skromne, zwłaszcza jeśli zachowują czystość. Kot uczy się, obserwuje i czuje, ucząc się pożycia z właścicielem.

Naukowcy z Oregon State University oraz Monmouth University odkryli, że tak naprawdę koty mogą polubić swoich właścicieli bardziej niż sugeruje ich reputacja. Podkreślają, że koty mogą być po prostu źle zrozumiane, wskazując, że ostatnie badania wykazały, że koty mają złożone umiejętności socjologiczno-poznawcze. Sugerują ponadto, że powszechne przekonanie, że koty są mniej reaktywne wobec bodźców społecznych, może wynikać z braku wiedzy na temat rzeczy, które koty faktycznie uważają za stymulujące.

Aby ocenić stopień, w jakim koty lubią pewne rzeczy, naukowcy testowali reakcje dwóch grup po 19 kotów – tych żyjących z ludźmi i mieszkających w schronisku. Koty były trzymane w sekrecie przez dwie i pół godziny, pozbawiono ich jednego z czterech rodzajów kategorii: żywności, zapachów, zabawek i interakcji człowieka. Następnie obserwowali, czego brakowało im najbardziej. Naukowcy pomieszali bodźce dla różnych kotów, aby uzyskać lepszy wynik, która z tych rzeczy okazała się najbardziej stymulująca. Stopień preferencji dla jednego bodźca oceniano za pomocą tego, który bodziec był pierwszy i jak oraz na jak długo kot z nim przebywał i oddziałowywał.

Ponad połowa z badanych zwierząt po długim czasie rozłąki pobiegła od razu do swoich właścicieli. To właśnie bliskość z człowiekiem okazała się ważniejsza niż jedzenie czy inne uciechy. Znacznie mniejszy procent kotów wybrał półmisek z ulubioną przekąską. To, jak sugerują naukowcy, pokazuje, że koty naprawdę lubią przebywać w pobliżu swoich ludzkich właścicieli, pomimo tego, jak mogą się wokół nich zachowywać.  Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie „Behavioural Processes”.

A jakie zalety ma kot? Ostatnio na tagu pojawiło się sporo antyfanów kotów, więc dorzucę kilka atutów posiadania kota, prócz ostatniego zdrowotnego wpisu 🙂

– Kot lubi jeść tak samo, jak człowiek i będzie jadł o każdej porze dnia i nocy, jeśli tylko najdzie go ochota. Ale kot nigdy nie wypomni ci twojej wagi. Gdy masz w nocy ochotę na małe co nieco, nie spojrzy wymownie na twoje biodra i brzuch, ale ochoczo podrepcze za tobą do kuchni i będzie wcinał razem z tobą.

– Kot ma miękkie futro i jest zawsze ciepły. Nic i nikt tak cię nie ogrzeje zimą, jak mrucząca istota.

– Kot jest najlepszym słuchaczem. Cierpliwym i bezgranicznie wyrozumiałym. Możesz mu powiedzieć wszystko bez obaw, że zdradzi twoje sekrety.

– Kot ochroni cię przed zaspaniem do pracy. W końcu pora kociego śniadania jest święta. Zaoszczędzisz też na bateriach do budzika.( ͡° ͜ʖ ͡°)

– Kotu jest wszystko jedno, jak wyglądasz.

– Kot nigdy cię nie obgada. Jest szczery i niczego nie udaje.

pokaż spoiler Kristyn R. Vitale Shreve et al, Social interaction, food, scent or toys? A formal assessment of domestic pet and shelter cat ( Felis silvestris catus ) preferences, Behavioural Processes (2017)

#100kocichciekawostek #koty #zwierzaczki #ciekawostki