Ciekawostki

79 lat temu… 12 września…

79 lat temu…

12 września 1939 roku w miejscowości Abbeville (północna Francja) odbyła się brytyjsko-francuska konferencja, która przypieczętowała los Polski w II wojnie światowej. Podczas spotkania przedstawiciele naszych najbliższych sojuszników, premierzy Edouard Daladier i Neville Chamberlain, w tajemnicy podjęli decyzję o nie udzielaniu naszemu krajowi militarnej pomocy w walce z niemieckim najeźdźcą. Postanowiono również, że Wielka Brytania i Francja (które od 3 września były w stanie wojny z III Rzeszą) nie będą atakowały Niemiec od strony zachodniej.

Wskutek tych decyzji Polska w ciągu następnych trzech tygodni została zajęta przez wojska niemieckie. W tym czasie Armia Czerwona zaatakowała nasza ojczyznę od wschodu w dniu 17 września. Rozpoczęła się krwawa okupacja całego kraju, w wyniku której życie straciło miliony istnień ludzkich.

Pięć lat później historia zadrwiła z Abbeville. We wrześniu 1944 roku zniszczone francuskie miasto zostało wyzwolone przez… Polaków! Dokonała tego 1. Dywizja Pancerna generała Stanisława Maczka.

W nagrodę za ten wyczyn Polski zabrakło na uroczystej Londyńskiej Paradzie Zwycięstwa, która odbyła się 8 czerwca 1946 dla uczczenia zwycięstwa nad Niemcami oraz Japonią w II wojnie światowej. Jednym z głównych powodów który doprowadził do wykluczenia Polaków z parady był fakt, że Brytyjczycy nie chcieli drażnić stosunków ze Związkiem Radzieckim, który uważał Polskę Ludową za własną strefę wpływów.

#wmrokuhistorii #historia #ciekawostki #iiwojnaswiatowa #wielkabrytania #francja #polska #gruparatowaniapoziomu #zdrada #kalendarium #rocznica #ciekawostkihistoryczne