Ciekawostki

Ciekawostka. ( ͡° ͜ʖ…

Ciekawostka. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Średnia prędkość ISS na niskiej orbicie okołoziemskiej to 27 700 km/h i czas okrążenia Ziemi wynosi 90 minut.
W tym czasie przelatuje więc 41 550 km.
Średnia odległość od Ziemi do Księżyca wynosi 384 000 km. To równo warte 9,2 okrążeniom Ziemi przez ISS.
Stacja pokonuje ten dystans w ~14 godzin.

A jednak loty na księżyc mimo, że z większą prędkością startową nie trwają 14 godzin tylko około 3 dni ( ͡º ͜ʖ͡º)

Jest to spowodowane kilkoma rzeczami. Między innymi taką, że pojazd rozpędzając się do drugiej prędkości kosmicznej i opuszczając Ziemie porusza się wciąż po orbicie ale mocno wydłużonej elipsie. Im bliżej apogeum orbity tym prędkość jest mniejsza ponieważ spowalnia ją siła ciążenia Ziemi. Gdyby statek nie osiągnął prędkości pozwalającej na zbliżenie się do księżyca to po przekroczeniu apogeum zacząłby wracać w kierunku Ziemi i przyspieszać. Ale statek leci na Księżyc i jego prędkość w drodze spada aż w pewnym momencie zaczyna przeważać siła grawitacji Księżyca i prędkość ponownie rośnie. Podczas powrotu sytuacja jest podobna. Prędkość podczas oddalania od Księżyca spada do momentu przewagi siły ciążenia Ziemi.
Dla przykładu, w misjach Apollo moduł serwisowy po odpaleniu głównego silnika aby wrócić na Ziemię rozpędzał statek z prędkości orbitalnej wokół księżyca wynoszącej około 5 870 km/h do prędkości około 9 720 km/h. Podczas tego powrotu statek poprzez odpalenie silnika zmienił swoją orbitę wokółksiężycową na mocno wydłużoną elipsę i był hamowany przez Księżyc. W początkowej fazie prędkość cały czas spadała aż do maksymalnej wartości 3 600 km/h! .
Wtedy zaczęła przeważać siła ciążenia Ziemi i w końcowej fazie przy wejściu w atmosferę statek osiągał około 39 600 km/h czyli leciał 11 razy szybciej ( ͡º ͜ʖ͡º).

pokaż spoiler ciekawostka nr 2. Satelity krążące na wyższych orbitach mają niższą prędkość orbitalną niż satelity na niższych orbitach. Powoduje to mały paradoks polegający na tym, że odpalając silniki aby zwiększyć orbitę zwiększamy swoją prędkość jednak będąc już na miejscu nasza prędkość orbitalna jest mniejsza niż wcześniej ( ͡° ͜ʖ ͡°). Natomiast aby zmniejszyć orbitę należy zacząć hamować a wtedy na niższej orbicie nasza prędkość orbitalna wzrasta ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#spacex #kosmos #nasa #ciekawostki