Ciekawostki

Inia amazońska (Inia…

Inia amazońska (Inia geoffrensis) – gatunek ssaka występujący w Amazonce i Orinoko. Osiąga 2-2,5 metra długości ciała i 100-150 kilogramów masy ciała. Jest to największy obecnie żyjący delfin rzeczny. Kolor zwierzęcia zmienia się wraz z wiekiem, młode są ciemno szare, podrostki – jasno szare, a dorosłe osobniki różowe. Samce są zwykle bardziej różowe od samic. Zaobserwowano tylko jednego albinosa, który obecnie znajduje się w Niemczech. Zwierzęta te zwykle widuje się w parach, ale zdarza się, że formują grupy ( przeważnie nie większe niż 8 osobników). Największa zaobserwowana grupa w Amazonce liczyła 37 osobników (podczas gdy średnia liczebność grupy w tamtym regionie to 3), a w Orinoko 30 osobników (tam średnia wielkość grupy to 5 osobników). Inia amazońska to dominujący drapieżnik w swoim środowisku. Dieta tego zwierzęcia jest najbardziej zróżnicowaną wśród wszystkich zębowców. W jej skład wchodzą 53 gatunki ryb. Żywi się także słodkowodnymi krabami i rzecznymi żółwiami. Ciąża u tego gatunku trwa 11 miesięcy. Po urodzeniu młode mierzą 80 centymetrów. Matka karmi je swoim mlekiem przez około rok. Młode delfiny stają się niezależne od matki po 2-3 latach.
Szacuje się, że średnia długość życia tych delfinów wynosi 10-30 lat. Niestety większość osobników trzymanych w niewoli nie dożywa 3 lat.
Inia amazońska jest zagrożona wyginięciem. Główne zagrożenia dla populacji to zanieczyszczenie wód, łodzie motorowe oraz kłusownictwo.

#fajnyzwierz – tag z opisami ciekawych gatunków zwierząt
#zwierzeta #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu