Ciekawostki

JAK DŁUGO człowiek istnieje…

JAK DŁUGO człowiek istnieje na ziemi?

https://histmag.org/Jak-zmieniala-sie-liczba-ludnosci-swiata-na-przelomie-wiekow-video-14569

„Jak zmieniała się liczba ludności świata na przełomie wieków?

Pokazuje to niezwykła animacja opublikowana przez amerykańskie Muzeum Historii Naturalnej. Aż 200 000 lat zajęło ludziom osiągnięcie miliarda ludności, a tylko 200 lat kolejnych lat osiągnięcie 7 miliardów. Animacja w bardzo ciekawy i prosty sposób pokazuje też inne zagadnienia związane z ludzką populacją. Film został opublikowany na oficjalnym kanale Muzeum w portalu YouTube. Zobaczcie go sami!”

KOMENTARZ:

No właśnie, zobaczcie sami. Przez rzekome 200 000 lat nie było zauważalnego wzrostu demograficznego najbardziej inteligentnego, drapieżnego i inwazyjnego gatunku na świecie, aż tutaj nagle w przeciągu kilku tysięcy lat powstaje cywilizacja i istna eksplozja demograficzna w populacji ludzkiej. Najmądrzejsi ludzie na świecie nie mają pojęcia jakie tajemnicze siły mogły działać przez te 200 000 lat – a właściwie przez 2 000 000 lat, ponieważ, jak się uważa, tyle czasu człowiek chodzi po ziemi – że ludzie już dawno temu nie przeludnili i nie doprowadzili do zagłady naszej planety.

Wprawdzie proponuje się różne bajkowe „wyjaśnienia”. Niektórzy twierdzą, że populację ludzką w ryzach trzymała ta sama selekcja naturalna, która działa na inne populacje utrzymując je w optymalnym rozmiarze. To jest oczywiście totalna, wyssana w palca bzdura, ponieważ każdy może się przekonać, że na ludzi nie działa ten sam typ doboru naturalnego, co na inne stworzenia. Ludzie to drapieżnicy stojący na szczycie całego 'łańcucha pokarmowego’ i swoją inteligencją potrafią przechytrzyć najgroźniejsze zwierzęta. Dowodzi tego historia naszego gatunku. Ludzie doprowadzili do zagłady megafauny w Australii, w obu Amerykach i w Europie i byliby w stanie doprowadzić do zagłady dinozaurów, gdyby te żyły na świecie! W takim razie jakie czynniki selekcyjne mogły redukować ludzką populację, że już dawno temu nie przeludniła ziemi? Kosmici wysłali na naszą planetę smoki, które systematycznie wyżerały ludzi? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Inni twierdzą, że to choroby i wojny dziesiątkowały ludzi i dlatego od 2 000 000 lat nie przeludnili ziemi. To też jest wyssana z palca hipoteza/ zapchajdziura. Po pierwsze uczeni są zdania, że pierwotni łowcy zbieracze nie prowadzili wojen na tą skalę, na jaką prowadzi się współcześnie – to nowy wynalazek. Po drugie w całych czasach historycznych aż po dziś dzień istnieją wojny i zarazy, a jednak ludzi systematycznie przybywa. Po każdej wojnie lub epidemii zwalnia się nisza ekologiczna, która szybko jest uzupełniana w wyniku wrostu demograficznego. Dobrym przykładem jest II wojna światowa, która pochłonęła miliony ofiar oraz grypa hiszpanka, która w latach 1918–1919 zabiła miliony osób. Liczba ofiar hiszpanki znacznie przewyższyła liczbę ofiar frontów I wojny światowej. Zachorowało na nią ok. 500 mln ludzi, co stanowiło wówczas 1/3 populacji świata! Mimo to populacja ludzka szybko się zregenerowała i nastąpił przyrost demograficzny. Obecnie dziesiątki ludzi umiera w wyniku wojen, chorób i głodu a ludzi na świecie systematycznie przybywa. Dzieje się tak dlatego, ponieważ liczba narodzin przewyższa liczbę zgonów. Dlaczego w przeszłości miałoby być inaczej?

Choć współcześnie mamy dobrze rozwiniętą medycynę i lekarze ratują dużo osób, to wówczas kiedy na świecie było mniej ludzi, a środowisko nie było tak skażone, nie było przetworzonej żywności, to nie było też rozprzestrzenionych na tą skalę co obecnie chorób cywilizacyjnych. W mniejszych skupiskach, takich jak wsie, czy miasta, choroby zakaźne nie rozprzestrzeniają się też tak jak obecnie. Wzrost zachorowalności na rożne choroby w wyniku epidemii jest przede wszystkim wynikiem migracji ludzi z jednych stron świata do innych i przenoszenia chorób, na które ludzie na skolonizowanych terenach nie są odporni. W ten sposób rozwijają się pandemie (epidemie o zasięgu światowym), gdyż współcześnie dobrze rozwinięta jest komunikacja lądowa, morska i drogą powietrzną. W czasach, gdy ludzie zaczynali zaludniać ziemię niczego takiego nie było, a to sprzyjało wzrostowi demograficznemu.

W TYM ARTYKULE szerzej omówiono te wszystkie kwestie. Zastanawiałem się w nim np. nad tym dlaczego człowiek tak późno wynalazł rolnictwo skoro chodzi po ziemi od 2 000 000 lat? Dlaczego Aborygeni nie przeludnili Australii skoro żyją tam od 50 000 000 lat? Przeanalizowałem też wiele innych zagadnień:

Jak długo człowiek istnieje na ziemi? Argument demograficzny. Oraz o epokach lodowcowych.

https://bioslawek.files.wordpress.com/2013/05/jak-dc582ugo-czc582owiek-istnieje-nac2a0ziemi-argument-demograficzny-oraz-o-epokach-lodowcowych1.pdf

#nauka #demografia #historia #prehistoria #ciekawostki #antropologia