Ciekawostki

Jednym z ważnych wydarzeń w…

Jednym z ważnych wydarzeń w historii Europy była bez wątpienia rekonkwista – czyli proces odbijania półwyspu iberyjskiego z rąk muzułmanów, trwający od VIII do XV wieku. Po podboju dokonanym w pierwszej połowie VIII w. w ręce muzułmanów wpadła większa część półwyspu, a jego niektórymi częściami rządzili oni ponad 700 (!!!) lat. Rekonkwista zakończyła się całkowitym zwycięstwem hiszpańskich królestw, które odzyskały władzę nad wszystkimi dawnymi, chrześcijańskimi ziemiami Iberii.

Zwycięzcy Hiszpanie nie bawili się w półśrodki i wszyscy muzułmanie którzy znaleźli się pod nowymi rządami dostali ultimatum: mieli się nawrócić na chrześcijaństwo albo opuścić półwysep iberyjski pod groźbą kary śmierci, niewoli, lub uwięzienia. Nałożono również na nich bardzo wysokie podatki. Na skutek tych działań otwarcie praktykowany Islam niemalże zanikł, a z czasem także ten wyznawany potajemnie.

Rekonkwista i jej następstwa są wydarzeniem bez precedensu – w żadnym innym miejscu nie udało się usunąć islamu kiedy już raz wrósł w daną ziemię. I o ile oczywiście z dzisiejszej perspektywy był to rodzaj czystek etnicznych, to warto zauważyć, że dokonało się to bez krwawej hekatomby jaką był np. holokaust.

#historia #ciekawostki #islam #hiszpania #wojny