Ciekawostki

„Liar” (ang….

„Liar” (ang. kłamca) to drugi singiel Queen, napisany w 1970 roku przez frontmana grupy Freddiego Mercury’ego (wtedy jeszcze Freddiego Bulsarę), a wydany 14 lutego 1974 roku. Pierwotnie nosił tytuł „Lover”. Wyróżnia się szczególnie nowatorskim efektem „flanging” (zwłaszcza na perkusji i dzwonku). „Liar” jest jednym z trzech utworów Queen (obok „Now I’m Here” oraz „Under Pressure”, w którym użyto organów Hammonda.

Wydanie tego utworu rozpoczęło krótką debatę w zespole nad tym, kto powinien być podpisywany jako autor piosenki. Mercury ustalił, że ten, kto napisał słowa do danego kawałka będzie podpisany jako jego autor (ta praktyka trwała aż do płyty „The Miracle”).

Utwór „Liar” był często wykonywany podczas koncertów na żywo w pierwszych latach istnienia zespołu, czasami jego rozbudowane wykonania trwały nawet 8 minut. Później został jednak wyparty z setlisty przez inne utwory, w latach 80. pojawiając się raptem raz podczas trasy The Works Tour (wykonywano wówczas znacznie skróconą, ledwie trzyminutową wersję). W trakcie trasy Magic Tour zespół wykonywał krótkie 20 sekundowe intro do utworu, płynnie przechodząc w „Tear It Up”.

„Liar” to prawdopodobnie jedna z niewielu piosenek w repertuarze Queen, w którym możemy usłyszeć Johna Deacona (basistę grupy) śpiewającego w chórku.

#muzyka #queen #singlequeen #70s #80s #rock #gimbynieznajo #kultura #ciekawostki