Ciekawostki

Marzanna (cz. bih. slo. srb….

Marzanna (cz. bih. slo. srb. hr. bg. Morana, ukr. rus. blr. Marena, sk. mk. Morena) – córka wielkiej bogini Łady i jej męża Swaroga, matka wszystkich Polan. Dorosła po to by Słowianie mogli ja uznać za patronkę zimy, podziemnego świata i symbol okresu martwego.

Morana jest wszechpotężną kochanką zimy, która zakrywa ziemię lodowatym całunem, tak aby mogła odpocząć i nabrać sił.
Należy do panteonu słowiańskich bogów i jest siostrą Lelii, której symbolem jest LEL (lunica, półksiężyc). W sławnych opowieściach konfrontuje się z Perunem, a czasami nawet przyłącza się do Welesa w psotach i podstępach.

Nie wiadomo, kiedy powstały zwyczaje topienia Marzanny, chodź wiemy że mają one swój początek na Śląsku. Chociaż kościół katolicki uznał to za pogańskie tradycje i starał się je wytępić, odpowiednio je prześladując. To jednak obyczaj ten przetrwał jakoś na Śląsku nawet w czasach, gdy prawie wyginął w innych regionach Polski. Obecnie zwyczaj ten powrócił na cale terytorium swojej matki, a Marzana powrotem jest topiona by przywołać wiosnę.

#slowianie #polska #rodzimowierstwo #slowianskapolska #art #tradycja #kultura #swieta #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #historiapolski #slask #historiaslaska #religia #mitologiaslowianska #wielkalechia #epokavilka