Ciekawostki

Miliardy cząstek przebijają…

Miliardy cząstek przebijają właśnie Twoje ciało

Każdej sekundy 65 miliardów cząstek zwanych neutrinami przepływa przez każdy centymetr kwadratowy Twojego ciała. Jak to możliwe, że tego nie czujesz?

Neutrina to niezwykle lekkie i ulotne cząstki elementarne, które bardzo słabo oddziałują z materią (słabiej oddziałuje jedynie grawitacja). Obiekt wielkości Ziemi nie stanowi dla tego rodzaju cząstek żadnej przeszkody. Tym bardziej Twoje ciało. Naukowcy obliczyli, że aby złapać neutrino potrzebna byłaby ołowiana bariera o grubości… roku świetlnego! To dowodzi jak ekstremalnie nieuchwytna jest ta cząstka. Jak zatem jesteśmy w ogóle w stanie udowodnić jej istnienie?

Naukowcy budują w tym celu podziemne detektory pełniące rolę pułapek na neutrina. Dlaczego pod ziemią? Skały działają bowiem jak wielkie filtry i zatrzymują inne cząstki, co ułatwia badanie neutrin. Jednym z potężniejszych detektorów na świecie jest urządzenie Super-Kamiokande w okolicy Tokio. Znajduje się głęboko pod ziemia w nieczynnej kopalni cynku i ołowiu. Składa się z 11 tysięcy detektorów rejestrujących pojawiające się neutrina (właściwie ślad ich obecności w postaci niewielkich ilości światła) w ogromnym zbiorniku wypełnionym 50 tysiącami ton krystalicznie czystej wody.

Neutrina, które właśnie w tej sekundzie przebijają Cię na wylot mogą pochodzić ze Słońca, ziemskiej atmosfery, supernowej lub kwazara. Obecnie nie znamy innych źródeł emitowania tych wyjątkowych cząstek. Bombardują Cię jednak z każdego możliwego kierunku. Przepływają również przez wnętrze Ziemi, aby za następny cel obrać Ciebie.

Nie znamy dokładnej masy pojedynczego neutrina. Wiemy że jest ona znikoma. Neutrin w całym wszechświecie jest porażająco dużo. Więcej jest tylko fotonów. Naukowcy sądzą, że łączna masa neutrin równa jest masie wszystkich gwiazd we wszechświecie!

#kosmos #astronomia #astrofizyka #nauka #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu