Ciekawostki

Ostatnio mnie wzięło na…

Ostatnio mnie wzięło na oglądanie różnych materiałów na temat historii Wahadłowców kosmicznych. Przez ostatni tydzień obejrzałem zdecydowanie za dużo filmów dokumentalnych na ten temat… i nadal nie mam dość 🙂 (swoją drogą polecam fabularyzowany o katastrofie Chellengera z 1986), w załączniku poniżej. Mało osób wie, że specjalnej komisji śledczej po tej katastrofie (katastrofie, która była transmitowana na żywo w TV, dlatego, że w locie brał pierwszy raz udział cywil – wyłoniona w konkursie nauczycielka)… w komisji tej brał udział Richard Feynman, fizyk i już wówczas laureat nagrody Nobla. Feynman odegrał kluczową role w tym, że znaleziono przyczynę katastrofy… co pozwoliło zreformować NASA, dzięki czemu NASA nie musiała zamknąć programu wahadłowców. Polecam film 🙂

Tymczasem jednak teraz chciałbym Wam zapodać ciekawostkę, na temat zdjecia, które na wykopie jest dość znane… chodzi o tzw. „wykopowego astronautę”.

– [Video] Historia pierwszego wyjścia astronauty z tzw. JetPackiem

Nadal nie bardzo wiem, o co chodzi ze „słynnym” na wykopie zdjęciem z astronautą. Faktem jednak jest, że za tym zdjęciem stoi ciekawa historia, jednej z najpiękniejszych chwil w historii podboju kosmosu. Autor zdjęcia: „If I don’t mess this picture up, I’m gonna get some magazines covers with this”

#kosmos #wahadlowce #spacex #ciekawostki