Ciekawostki

Wiedzieliście że kiedyś na…

Wiedzieliście że kiedyś na zagłębiu mieliśmy jedną z najnowocześniejszych cementowni w europie?.
Wybudowana w latach 20 XX wieku cementownia Saturn była jednym z nowocześniejszych zakładów na świecie, Szczytową produkcję w ilości 387 tys. ton uzyskała cementownia w roku 1975. Warto dodać że produkowany w niej cement był wysokiej jakości i z powodzeniem eksportowany był na rynki zagraniczne (m.in do afryki czy stanów zjednoczonych).
Niestety zakład nie utrzymał się na rynku i w roku 1991 podjęto decyzję o zaniechaniu w Wojkowicach produkcji klinkieru cementowego. Energochłonna, droga metoda produkcji, przestarzały park maszynowy, wyeksploatowane urządzenia odpylające były czynnikami usprawiedliwiającymi tę decyzję. W 2000 roku zakład został przekazany niemieckiej firmie Dyckerhof. Firma w 3 lata zlikwidowała zakład wyburzając większość budynków. Zdewastowany teren i budynki zostały przekazane gminie w 2004 roku, wobec czego gmina wniosła zdecydowany sprzeciw nie zgadzając się na przejęcie mienia w takim stanie.
Z ciekawostek, po cementowni ostało się wiele osiedli. Zbudowano kolonię domków jednorodzinnych, a Towarzystwo „Saturn” dało bezpłatnie place pod budowę tych domów, wykonało wodociągi, doprowadziło prąd elektryczny. Zapraszam do oglądania zdjęć które dodam pod postem. #wojkowice #historia #polska #slask #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #przemysl . Jeżeli pomysł się przyjmie chętnie mogę dodać zbiór ciekawostek i informacji na temat innych opuszczonych już zakładów przemysłowych na terenie śląska 🙂