Ciekawostki

Z cyklu – historia jednej…

Z cyklu – historia jednej penetracji.

W związku z moim urodzinowym wyjazdem do podziemi Izraela nie pozwoliłem sobie nie sprawdzić co może na mnie czekać w takich miejscach jak to na zdjęciu – jaskinia Angle Cave w okolicach Fassuty.

Każdy z nas zna kleszcze, ale nie każdy zdaje sobie sprawę, że osoby eksplorujące są jaskinie najbardziej narażone na ugryzienie. W samym tylko Izraelu w latach 1983-2003 było prawie 600 przypadków ugryzień przez Ornithodoros tholozani – kleszcza, który szczególnie upodobał sobie opuszczone, wilgotne i ciemne miejsca jak np jaskinie. Na 256 przypadków w których podano miejsce ukąszenia aż 160 osób ukąszonych zostało właśnie w jaskini.
Będąc już na miejscu wypytałem na ten temat moich przewodników. Dowiedziałem się, że bardzo często spotykają te hibernujące w podziemiach kleszcze, a ten ślepy pajęczak wybudza się dopiero w momencie w którym jego receptory wyczują wydychany przez nas dwutlenek węgla.
Tutaj zdjęcie tego przyjemniaczka.
Na szczęście medycyna poszła do przodu i w XX wieku mamy już odpowiednie leki. Podczas wizyt w izraelskich jaskiniach każdy z nas był wyposażony w bardzo mocny antybiotyk działający przeciw ugryzieniom kleszcza.

Do 30 metrowej wysokości komory zjechaliśmy na widocznych za mną linach. Na szczęście na dnie spotkaliśmy tylko węże i tarantule więc mimo 7 godzin pod ziemią obyło się bez boreliozy.

Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że to zdjęcie wykonałem dokładnie 26 kwietnia 2018 o godzinie 15:15 (czasu polskiego) czyli 28 lat po moich narodzinach.
Na ironię zakrawa fakt w jak podobnej sytuacji znalazłem się w obu tych przypadkach;)

Ps. W momencie robienia tego zdjęcia jeszcze nie wiedziałem, że 300km na południe ode mnie pierwsze od 20 lat błyskawiczne powodzie zalewają właśnie pustynię Negev na którą (a dokładniej: pod którą) miałem się wybrać następnego dnia. W powodziach tego dnia zginęło 9 izraelskich uczniów na wycieczce integracyjnej.
Link do filmiku z powodzi

Mój autorski tag to: #penetrujedziury obserwuj, jeśli również uwielbiasz penetrować ciasne, ciemne i bardzo mokre miejsca. A jak masz to w nosie, to wrzuć na czarno.

#ciekawostki #izrael #hobby #zainteresowania