Ciekawostki

FIODOR WASSILJEW – OJCIEC NA…

FIODOR WASSILJEW – OJCIEC NA MEDAL

Fiodor Wassiljew był zwykłym, rosyjskim chłopem, pochodzącym z miejscowości Szuja (na wschód od Moskwy, w obwodzie iwanowskim). O urodzonym w roku 1707 mężczyźnie pewnie nikt nigdy by nie usłyszał, gdyby nie jego zamiłowanie do… płodzenia dzieci! W ciągu całego swojego życia Fiodor został ojcem 87 dzieci…

Pierwsze dzieci przyszły na świat w roku 1725. Pierwsza żona Fiodora, Walentina Wassiljewa w ciągu 40 lat wydała na świat 69 dzieci. W urodzeniu tak rekordowej liczby swoich pociech wielce pomocny okazał się fakt, że wszystkie ciąże były mnogie – 16 razy rodziły się bliźnięta, 7 razy trojaczki, a czworaczki 4 razy. Co ciekawe wszystkie dzieci urodziły się żywe, a tylko dwójka (bliźnięta) zmarła przed osiągnięciem pełnoletności.

Fiodor odszedł od żony w roku 1776, ponieważ kobieta nie mogła już urodzić mężczyźnie więcej dzieci. A on pragnął zostać ojcem kolejne razy. Ożenił się więc po raz drugi. Nowa żona Fiodora, której imię nie zachowało się w żadnych archiwach, nie była tak płodna jak Walentina, jednak w ośmiu porodach wydała na świat łącznie 18 dzieci. Również i w tym przypadku, wszystkie ciąże były mnogie.

Tylko jedno dziecko z drugiego małżeństwa zmarło w młodym wieku. Pozostałe dzieci cieszyły się znakomitym zdrowiem, podobnie jak ich ojciec, który ostatnie swoje dzieci spłodził w wieku 75 lat. Fiodor zmarł niedługo po przyjściu na świat jego ostatniego dziecka, w roku 1782.

O rekordowym ojcu szybko napisały gazety nie tylko w jego ojczyźnie, ale również w Anglii. Już w roku 1783 londyńska gazeta „The Gentleman Magazine” opisała niezwykły przypadek Fiodora Wassiljewa.

#wmrokuhistorii #historia #ciekawostki #rosja #dzieci #ciekawostkihistoryczne #gruparatowaniapoziomu #ludzie