Ciekawostki

Oto co się dzieje w naszych…

Oto co się dzieje w naszych ustach i gardle, kiedy rozmawiamy. Ludzka mowa to skomplikowana czynność i wymaga zaangażowania wielu narzadów. Zobaczcie jak pracuje język!

Jaka jest geneza ludzkiej mowy?

Jaka jest geneza ludzkiej mowy?

W czym problem?

„Kluczową rolę odgrywa tutaj łączenie dźwięków w słowa i tworzenie z nich zdań zgodnie z regułami składni. Neurofizjolog teoretyk dr William H.Calvin wyjaśnia:

„Dzikie szympansy używają ponad 30 różnych wokalizacji, przekazując dzięki nim mniej więcej tyle samo różnych znaczeń. Zdarza im się powtórzyć dźwięk dla podkreślenia jego znaczenia, lecz nie łączą trzech dźwięków, by wzbogacić swój słownik nowym wyrazem”.

„My, ludzie, także używamy ponad 30 wokalizacji, zwanych fonemami. Wszelako tylko ich połączenia mają wartość semantyczną: wiążemy dźwięki bez znaczenia w obdarzone znaczeniem słowa” (tłumaczył Andrzej Bidziński). Doktor Calvin zauważył, że „nikt jeszcze nie wyjaśnił”, w jaki sposób nastąpił przeskok od stosowanej przez zwierzęta zasady „jeden dźwięk — jedno znaczenie” do wyrazów i zdań, którymi posługują się wyłącznie ludzie. (….)”

#nauka #anatomia #ciekawostki #ewolucja #biologia