Ciekawostki

Pamiętajmy o przemilczanych…

Pamiętajmy o przemilczanych zbrodniach kapitalizmu oraz ofiarach totalitarnych metod i praktyk monarchizmu! A Belgowie zamiast rewizjonizmu historycznego powinni przeprosić za imperialistyczne zbrodnie i przeprowadzić dekolonizacje (nie mogę znaleźć adekwatniejszego słowa, chodzi o likwidację pomników, nazw ulic itd tego potwora).

Leopold II, właśc. Leopold Ludwik Filip Maria Wiktor (ur. 9 kwietnia 1835 w Brukseli, zm. 17 grudnia 1909 w Laeken) – król Belgów w latach 1865–1909, z dynastii Koburgów; przedstawiciel nowego imperializmu.

Tron belgijski objął po swoim ojcu Leopoldzie I. W 1885 został władcą Wolnego Państwa Konga, kolonii w środkowej Afryce (obecnie Demokratyczna Republika Konga). Przez wiele lat była to jego prywatna własność, w której panowało niewolnictwo. Prowadzona była rabunkowa gospodarka, pozyskiwany był kauczuk i kość słoniowa. Przyczyniła się ona do śmierci od kilku do kilkunastu milionów ludzi. W 1908 po ujawnieniu przez dziennikarza i polityka Edmunda Dene Morela skali eksploatacji Konga, wybuchła afera, która doprowadziła do tego, że kontrolę nad terytorium, odtąd znanym jako Kongo Belgijskie, przejęło państwo.

Mimo krytycznej oceny rządów i braku sprzeciwu wobec kolonialnego wyzysku, spora część Belgów nadal darzy go ogromnym sentymentem i szacunkiem, czego dowodem są licznie wznoszone jego pomniki (m.in. w centrum Brukseli czy w Laeken, w oficjalnej siedzibie króla Belgów) oraz liczne parki, szkoły i instytucje noszące jego imię.
Za Wikipedią

#antykapitalizm – zapraszam do obserwowania i popularyzacji tagu

pokaż spoiler #historia #socdem #anarchizm #lewica #belgia #neuropa #4konserwy #ciekawostkihistoryczne #ciekawostki #polityka #neoreakcja #korwin #libertarianizm #monarchizm #socjalizm