Ciekawostki

RECENZJA: ALIX SENATOR – TOM…

RECENZJA: ALIX SENATOR – TOM 1 I 2 (CYKL DRAPIEŻCÓW I KYBELE)

W ostatnim czasie do moich rąk trafiła naprawdę niezwykła pozycja – pięknie ilustrowany komiks, którego fabuła ma miejsce w antycznym Rzymie i poświęcona jest okresowi panowania Oktawiana Augusta. Dzieło to zostało wydane przez wydawnictwo Elemental.

Przyznam się szczerze – nie miałem dotychczas większej styczności z komiksami i ciężko jest mi oceniać sposób / poprawność wydania komiksu. Niemniej jednak to, co rzuca się w oczy na samym początku to piękne ilustracje, świetny papier oraz twarda okładka, która tylko podkreślają ile włożono serca w wydanie tych pozycji. Na rynek wypuszczono dwa cykle przygód tytułowego Alixa – tom 1 pt. „Cykl Drapieżców” oraz tom 2 pt. „Cykl Kybele”.

Zaczynając od początku, oba cykle są kontynuacją przygód Alixa – postaci, którą wymyślił i stworzył Jacques Martin w 1948 roku. Autor przedstawił historię galijskiego chłopca, który trafia do niewoli rzymskiej, następnie zostaje usynowiony przez bogatego Rzymianina, by z czasem stać się wiernym sojusznikiem samego Juliusza Cezara. Jak możemy przeczytać we wstępie do tomu 1, w 2012 roku pojawił się pomysł wznowienia przygód Alixa, już jako dorosłego mężczyzny. Autorem fabuły jest Valérie Mangin, a wszelkie rysunki powstały ręką Thierry’ego Démareza. Wstęp jest bardzo przydatny, zwłaszcza dla każdej osoby, która jest niezaznajomiona z historią komiksu.

Autorzy nowych przygód Alixa postawili nie tylko na piękne ukazanie antycznego Rzymu, ale i ciekawą fabułę. W Cyklu Drapieżców Alix Senator ma za zadanie zbadać tajemniczą śmierć Marka Emiliusza Lepidusa, który został rozszarpany przez orły – otoczone szacunkiem w Rzymie ptaki. Z kolei w kolejnym Cyklu Kybele, bohater musi udać się do Grecji oraz sprowadzić tajemnicze zwoje zawierające proroctwa. Akcja toczy się nie tylko w Italii i Grecji, ale i Egipcie, gdzie m.in. będziemy świadkami rywalizacji kultów Kybele oraz Izydy. Co ciekawe, w akcję zaangażowane są postaci historyczne takie jak August czy Liwia. Oczywiście nie powinniśmy oczekiwać, że fabuła będzie się toczyła w zgodzie z prawdą historyczną. Są to wymyślone historie, które mają miejsce w czasach pryncypatu, otoczone aurą tajemniczości, magii i mistyki.

Alixowi w przygodach towarzyszy jego rodzony syn Tytus oraz Chefren – syn jego przyjaciela, którym Alix się opiekuje. Wraz z rozwojem akcji pojawiają się kolejne postaci, które wyróżniają się ciekawą osobowością oraz nadają smaku fabule. Co więcej, nie brak tutaj krwi, brutalności czy rytuałów.

Na domiar wszystkiego, Czytelnik otrzymuje do swoich rąk naprawdę ciekawe źródło informacji o historii antycznej. W przerywnikach między rozdziałami znajdują się obszerne opisy miejsc, przedmiotów czy postaci – powiązanych z fabułą. Dzięki temu jeszcze lepiej odnajdujemy się w fabule oraz przedstawionych czasach.

Podsumowując, z czystym sumieniem mogę polecić wszystkim te fantastyczne dwa wydania. Jest to z pewnością przyjemna odskocznia od standardowych pozycji książkowych. Pięknie ilustrowane komiksy pobudzają wyobraźnię i jeszcze bardziej zachęcają do zgłębiania antyku. Liczę że w niedługim czasie pojawią się kolejne części przygód Alixa.

Alix Senator – tom 1 i 2 (Cykl Drapieżców i Kybele)

#ksiazki #recenzje #imperiumromanum #historia #liganauki #gruparatowaniapoziomu #ciekawostkihistoryczne #ciekawostki #rzym #qualitycontent #venividivici
————————————————————————————–
Podobają Ci się treści? Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Dotacje