Ciekawostki

Skurwysyn – skała na wzgórzu…

Skurwysyn – skała na wzgórzu Winnica w Tyńcu. Pod względem administracyjnym należy do Dzielnicy VIII Dębniki w Krakowie. Pod względem geograficznym należy do Wzgórz Tynieckich na Pomoście Krakowskim w obrębie makroregionu Bramy Krakowskiej. Wzgórza te włączone zostały w obszar Bielańsko-Tynieckiego Parku Krajobrazowego.

Skała znajduje się u północno-zachodniego podnóża wzgórza Winnica i bezpośrednio wznosi się przy terasie Wisły. Znajduje się w murze skalnym o długości około 180 m wznoszącym się nad ulicą Promową. Tuż przy skale znajduje się parking i restauracja, a w odległości kilkudziesięciu metrów przystań promowa.

Skała znajduje się na terenie prywatnym. Na mocy porozumienia właściciela działki z PZA została udostępniona do wspinaczki skalnej na określonych warunkach. Jak wszystkie skały Wzgórz Tynieckich jest to skała wapienna pochodząca z późnej jury. Wspinacze skalni poprowadzili na niej 20 dróg wspinaczkowych o zróżnicowanym stopniu trudności (II–VI.6). Wszystkie mają asekurację (4–7 ringów i stanowiska zjazdowe). Skała ma wysokość 12–14 m, jest pionowa, występują w niej filar, przewieszka, komin i zacięcie.

Tuż obok Skurwysyna znajduje się druga skała, również udostępniona do wspinaczki – Winnica.

#ciekawostki #gruparatowaniapoziomu #natura