Ciekawostki

61/100 Na ogół uważa się, że…

61/100 Na ogół uważa się, że kot jest urodzonym samotnikiem, który chodzi własnymi drogami, a inne koty interesują go tylko jako rywale bądź partnerzy seksualni. Opinia ta jest słuszna w stosunku do kotów żyjących dziko i dysponujących rozległym rewirem łowieckim. W warunkach większego zagęszczenia styl życia kotów musiał ulec zmianie. Kiedy przeniosły się do miast i ludzkich domów — raptem okazało się, że są całkiem towarzyskimi zwierzętami.
Kto nie wierzy, niech sobie uświadomi, że w oczach naszego domowego kotka my też jesteśmy kotami, tylko bardzo dużymi. Już to, że bytują z nami pod wspólnym dachem, świadczy o ich możliwościach przystosowawczych. Ale nie tylko to dowodzi ich tolerancji, zdolności do współpracy i wzajemnej pomocy.
Także instynkt terytorialny kotów może w określonych sytuacjach ulegać pewnemu ograniczeniu. Koty starają się nie wchodzić sobie nawzajem w drogę, a dla uniknięcia konfliktu mogą korzystać z tego samego terenu o różnych porach. Koty są po prostu oportunistami — mogą żyć w grupie, ale mogą też świetnie obywać się bez niej. Psy natomiast nie potrafią żyć bez stada bądź jego namiastki. Samotny pies jest głęboko nieszczęśliwy — samotny kot po prostu ma spokój.
Jak wytłumaczyć tę zmianę stylu życia? Po prostu nasze koty są takimi przerośniętymi kociakami. Przez to, że karmimy je i opiekujemy się nimi — przedłużamy im młodość. Fizycznie rozwijają się normalnie, ale w środku pozostają wiecznymi
dziećmi, jak Piotruś Pan. A małe kocięta chętnie bawią się z matką i ze sobą, toteż są przystosowane do życia w grupie.
Jeżeli w starszym wieku nie zatracą tej cechy, nie będą już samotnikami traktującymi inne osobniki jak rywali. Poza tym koty w mieście, nawet te dzikie, przyzwyczajają się do życia w większym zagęszczeniu, bo po prostu nie mają wyboru.
Pewne gatunki zwierząt bytują w ściśle zorganizowanych hierarchicznie społecznościach, a inne są przystosowane do
życia w pojedynkę. To, że kot jest w stanie zaakceptować oba modele życia, pozwoliło łatwo go udomowić i szybko zdobyć mu popularność w nowej roli.

#100kocichciekawostek #koty #ciekawostki #zwierzaczki