Ciekawostki

Kilka ciekawostek o…

Kilka ciekawostek o #nosaczsundajski

1.Tubylcy zamieszkujący wyspę Borneo nazwali nosacze monyet belanda („holenderska małpa”) lub orang belanda („Holender”), ponieważ małpy te przypominały im holenderskich osadników mających duże brzuchy i długie czerwone nosy (prawdopodobnie od nadmiaru alkoholu).

2.Wielkie nosy nosaczy służą im aby zaimponować samicy, a także do wydawania donośnych dźwięków. Jednak mają też swoje wady, ponieważ przeszkadzają w jedzeniu. Nosy samic są krótkie i spiczaste.

Porównanie nosa samca i samicy:

3.Nosacze nie nadają się do hodowli w ogrodach zoologicznych. Spowodowane jest to ich specyficznymi wymaganiami pokarmowymi – żywią się one głównie liśćmi egzotycznych drzew. Próby hodowli kończyły się tragicznie…

4.Nosacze mogą żywić się tylko niedojrzałymi owocami, ponieważ mają delikatne przewody pokarmowe i zjedzenie dojrzałych owoców mogłoby wywołać u nich fermentację w żołądku i wzdęcia, które mogłyby doprowadzić do śmierci…

5.Nosacze, podobnie jak krowy posiadają zdolność do powtórnego przeżuwania pokarmu. Są w stanie rozdrobnić dzięki temu większe fragmenty pożywienia. Inne małpy tego nie potrafią.

6.Nosacze są świetnymi pływakami – najlepszymi wśród małp. Pomaga im w tym rozwinięta błona pławna między palcami rąk i nóg. Są w stanie uciec przed krokodylami.

7.Są zagrożone wyginięciem. Przyczyną ich wymierania jest wycinka lasów, które są ich naturalnymi siedliskami, a także zabijanie ich na mięso przez niektórych tubylców. W Polsce organizowana była nawet zbiórka, aby ratować naszych rodaków.

źródło: https://steemit.com/polish/@thunder619/kilka-ciekawostek-o-nosaczach-sundajskich

#ciekawostki #afera