Ciekawostki

Odnośnie znalezienia materii…

Odnośnie znalezienia materii organicznej na Marsie zamieszczam krótki tekst na temat wcześniejszych odkryć związków organicznych spoza Ziemi:

pokaż spoiler Życie rzeczywiście pojawiło się tak szybko, że niektore autorytety sądzą, iż musiało korzystać z jakiejś pomocy. Istnieją także sugestie, że w ogole nie powstało samoistnie, lecz pojawiło się z kosmosu. Idea ta ma zaskakująco długą historię, w ktorej pojawia się zresztą szereg wybitnych nazwisk. Sam wielki lord Kelvin zwrocił uwagę na tę możliwość w 1871 roku, gdy na posiedzeniu British Association for the Advancement of Science stwierdził, że „zarodki życia mogły być przyniesione na Ziemię przez jakiś meteoryt”. Sugestia ta pozostawała raczej w cieniu aż do pewnej wrześniowej niedzieli 1969 roku, gdy kilkadziesiąt tysięcy Australijczykow wystraszyła seria potężnych grzmotow oraz widok ognistej kuli przecinającej niebo ze wschodu na zachod. Pędzący meteor wydał dziwny, trzeszczący dźwięk, po czym zniknął, pozostawiając za sobą nieprzyjemny zapach, ktory jedni kojarzyli ze spirytusem metylowym, a inni określili go po prostu jako okropny.
Meteor eksplodował nad miejscowością Murchison, położoną w Goulburn Valley na połnoc od Melbourne, a jego fragmenty spadły na ziemię. Niektore ważyły ponad pięć kilogramow, lecz szczęśliwie nikomu nie wyrządziły krzywdy. Meteor należał do rzadkiego typu zwanego chondry-tem węglistym. Mieszkańcy miasteczka zebrali łącznie około 90 kilogramow. Z punktu widzenia naukowcow trudno byłoby o lepszy moment upadku meteoru. Mniej niż dwa miesiące wcześniej astronauci z misji „Apollo II” przywieźli na Ziemię torbę pełną księżycowych kamieni. Laboratoria na całym świecie dosłownie ścigały się w zdobywaniu skał o pozaziemskim pochodzeniu.

pokaż spoiler Okazało się, że meteoryt z Murchison miał 4,5 miliarda lat i był naszpikowany aminokwasami. Znaleziono w nim 74 rodzaje aminokwasow, z czego osiem należało do tych samych typow, z ktorych zbudowane są ziemskie białka. Pod koniec 2001 roku, ponad 30 lat po upadku meteorytu, zespoł badaczy z Ames Research Center w Kalifornii ogłosił, że meteoryt z Murchison zawiera także złożone łańcuchy cukrow, zwane poliola-mi, ktorych uprzednio nie znaleziono poza Ziemią.
Od 1969 roku jeszcze kilka innych chondrytow węglistych przecięło orbitę Ziemi i dotarło do jej powierzchni – jeden z nich pojawił się w styczniu 2000 roku; był widoczny nad znacznym obszarem Ameryki Połnocnej, zanim wylądował w pobliżu Tagish Lake w kanadyjskiej części Jukonu, potwierdzając fakt, że wszechświat jest bogaty w związki organiczne. Astronomowie przypuszczają, że kometa Halleya jest w 25 procentach zbudowana ze związkow organicznych. Jeżeli dostateczna ilość takich związkow spadnie w jakieś odpowiednie miejsce – na przykład na Ziemię – to dostarczy podstawowych elementow niezbędnych do powstania życia.

pokaż spoiler Bill Bryson – „Krótka historia prawie wszystkiego”

#gruparatowaniapoziomu #kosmos #nauka #ciekawostki